Konferencja naukowa: "IntoKorea – „Artystyczna dusza Korei"

Termin: 14 maja 2016 roku
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, al. Mickiewicza 22

Sekcja Koreańska Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ oraz Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konferencji IntoKorea – „Artystyczna dusza Korei". Ideą przyświecającą tegorocznej edycji konferencji jest przybliżenie tematyki związanej z szeroko rozumianą "artystyczną duszą" Półwyspu Koreańskiego, czyli sztuką, literaturą, muzyką, architekturą, teatrem, kinematografią i innymi działającymi na ludzkie zmysły i ducha dziedzinami. W obrębie zainteresowań konferencji znajdują się zarówno czasy najdawniejsze, jak i kultura współczesna; oraz związana z nimi sztuka, jak i jej powiązania ze społeczeństwem, polityką, gospodarką.

Korea Południowa i Korea Północna mogą szczycić się imponującym dorobkiem kulturowym, który jednakże ze względu na specyficzne ulokowanie Korei pomiędzy Chinami a Japonią przez ubiegłe wieki nie uzyskiwał należytej uwagi oraz uznania. Zachodnie zainteresowanie kulturami azjatyckimi skupiało się na Państwie Środka i Kraju Kwitnącej Wiśni, zaś Kraj Porannego Spokoju długo pozostawał w cieniu, oddalony i niedoceniony. Współcześnie Korea przykuwa coraz większą uwagę. W Polsce odsetek ludzi zainteresowanych jej artystycznym obliczem pozostaje niewielki, jednakże w ostatnich latach wyraźnie wzrasta.

Mając na celu zaprezentowanie w sposób jak najpełniejszy różnorodnych przejawów sztuki koreańskiej, zapraszamy do udziału w czwartej już edycji konferencji IntoKorea pracowników nauki, doktorantów i studentów różnych specjalizacji. Mamy nadzieję, że tak jak do tej pory, charakter konferencji pozostanie interdyscyplinarny i wszechstronny. Jednocześnie z uwagi na wieloaspektowość poruszanej tematyki jesteśmy otwarci na innowacyjne sposoby rozumienia kwestii ‘artystycznej duszy' Półwyspu Koreańskiego.

Terminarz:

do 8 kwietnia 2016 roku: zgłoszenia na konferencję na adres: intokorea.dkn@gmail.com

do 15 kwietnia 2016 roku: weryfikacja i potwierdzenie ostatecznej listy uczestników

do 22 kwietnia 2016 roku: wniesienie opłat konferencyjnych na konto podane przez organizatorów po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia

14 maja 2016 roku: KONFERENCJA

*Wybrane teksty zostaną opublikowane w recenzowanej monografii. Termin nadsyłania pełnych artykułów: 15 września 2016.

Kontakt do organizatorów: intokorea.dkn@gmail.com

Call For Papers i formularz zgłoszeniowy do pobrania:
https://drive.google.com/file/d/0B0_gWLM8q8Qec0tHV1hjZ2Z1RnM/view?usp=sharing

Wstęp wolny!

 

Data opublikowania: 30.03.2016
Osoba publikująca: Piotr Waczyński